Pályázati projektjeink

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása című pályázati felhívására benyújtott „Integrált biztonsági öntanulónaplóelemző, automatikus, intelligens riportkészítő, monitorozó és szervezeti kockázatelemző virtuális appliance fejlesztése” című pályázatával projektje megvalósítására támogatást nyert.

A projekt, egy többfunkciós, integrált, biztonsági és öntanuló elemző rendszer, mely egy logelemző, logtároló, monitorozó appliance alkalmazás virtuális környezetre történő fejlesztése, és egy IT GRC alkalmazás biztonsági kockázatkezelő funkcióinak integrálása révén jön létre. Az öntanuló monitorozó és logelemző rendszer automatikusan figyeli az ügyfél informatikai rendszerének biztonsági állapotát és szükség esetén beavatkozva újabb típusú incidensriportokat hoz létre. A felhasználó teljes informatikai rendszerének leírása megtalálható egy inventory részben. Abban az esetben, ha valamely felügyelt alrendszerben egy incidens keletkezik az inventory által rögtön megállapítható, hogy mik az alrendszer függőségei, kapcsolatai. Az üzleti hatáselemző majd kockázatmenedzsment modulból pedig azonnal megállapíthatók a lehetséges üzleti károk, és a védekezés és hibaelhárítás szükséges mértéke és időintervalluma. Az öntanuló képesség az inventory és a loggyűjtő rendszer logjainak vizsgálata alapján jön létre, mely alrendszerek figyelik a változásokat és átvezetik azokat a teljes rendszerbe.

Kutatni és fejleszteni kívánjuk a naplóelemzés öntanuló virtualizációját, hogy virtuális appliance-ként legyünk képesek értékesíteni a rendszert. A kutatás-fejlesztés szükségességét és a fejlesztendő termék újszerűségét az alapozza meg, hogy jelenleg a piacon lévő hasonlóan komplex termékeket csak nagy erőforrás-igénybevétellel lehet működtetni ellentétben a mi öntanuló rendszerünkkel. A jelenleg elérhető rendszerek esetén természetesen nagy hardver és szakember erőforrásigényről is beszélhetünk. Az öntanuló rendszer kiküszöböli a folyamatos paraméterezés szükségességét, mellyel jelentősen csökken a humán oldali erőforrásigény.

A fentiekhez kapcsolódóan az alábbi modulok kutatása és fejlesztése kerül elvégzésre: Öntanuló monitorozó modul, Szabályszerkesztő modul, Interface modul, Security Awareness modul.

A projekt adatai

Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00191

A projekt címe: Integrált biztonsági öntanuló naplóelemző, automatikus, intelligens riportkészítő, monitorozó és szervezeti kockázatelemző virtuális appliance fejlesztése

A szerződött támogatás összege: 150 247 475 Forint

A támogatás mértéke: 56,22%

Projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.11.30.

Kedvezményezett neve: Kürt Információbiztonsági és Adatmentő Zrt.

A Külgazdasági- és Külügyminisztérium támogatásával megvalósuló Magyar-Üzbég Startup és Kutatás-Fejlesztési Program keretében nyerte el a támogatást a Kürt Urt. informatikai vállalat. A partnerkeresést a minisztérium és az üzbég forrásgazda bonyolították, így került képbe egy üzbég szoftverterjesztő cég és egy üzbég műszaki egyetem, ahol a képzés részévé válhat a szoftver alkalmazása.

A védelmi szoftver egységes keretrendszerben biztosítja a biztonságirányítás-, kockázat- és megfelelés-menedzsment feladatok ellátását vállalati szinten. Lehetővé teszi, hogy egy cég minden adatvédelmi folyamata egy egységes biztonság-irányítási rendszerben váljon átláthatóvá.

A támogatás célja, hogy a hazai startupok külpiacokon úgy terjeszkedhessenek, hogy az csökkentse az európai piaci koncentrációt. A hazai kkv-k jelentős része ugyanis, ha teheti, a környező országokban keres partnereket, terjeszkedési lehetőségeket. A közép-ázsiai régió egy új és kiaknázatlan terep lehet a hazai startupok külkereskedelmi lehetőségei között.

A konstrukció hosszú távon várt hatása, hogy hozzájárul az induló innovatív, nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások üzbég piacon való térnyeréséhez, üzbég partnerkapcsolatok kialakításához, hogy ezáltal nemzetközi szinten is versenyképes vállalkozásokká váljanak.

A szerződés azonosítója: KKM/40301-1/2021/Adm

  • a szerződött támogatás összege -> 11.836.906 Ft,
  • a támogatás mértéke (%-ban) -> 40%,

a projekt tervezett befejezési dátuma -> 2023. december 31

A KÜRT Információbiztonsági és Adatmentő ZRt. a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú felhívására benyújtott „Adatmentési technológia és szoftveres támogatás kifejlesztése redundáns informatikai környezetben kialakított virtuális gépek adatvesztésének visszanyerésére” című pályázatával projektje megvalósítására támogatást nyert. A nyertes pályázat végrehajtása érdekében a Kürt Zrt. 2018. december 10-én támogatási szerződést kötött a Pénzügyminisztéritum Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító Hatósággal, mint támogató szervezettel.

A szerződés azonosítója: VEKOP-2.1.7-15-2016-00121.

  • a szerződött támogatás összege -> 79,86 MFt,
  • a támogatás mértéke (%-ban) -> 51,52%,
  • a projekt tervezett befejezési dátuma -> 2019.12.31

A projekt célja olyan adatmentési technológia és szoftveres támogatás kifejlesztése, mely redundáns informatikai környezetben kialakított virtuális gépek adatvesztésének visszanyerésére alkalmas. A projekt célja továbbá, hogy egy, a piacon ma elérhetőnél általánosabban használható megoldást adjon a RAID rendszerben létrehozott virtuális gépeken tárolt adatok visszaállításához. A tervezett szoftver képes a fájlrendszert felépítő adatstruktúrák és jellemzőik meghatározására, melyek alapján a RAID alrendszer paraméterei feltárhatók és így a RAID rendszer újraépíthető.

A piacon ma elérhető adatmentő szoftverek, megoldások nem képesek komplex sérüléssel rendelkező virtuális fájlrendszerek mentésére. Nem tudják megkülönböztetni és felismerni az egyes virtuális fájlrendszerek szignatúráját, külön-külön kezelni a különböző partíciók adminisztrációját és feltérképezni az egyes fájlrendszereken tárolt állományoknak a fejlécét. Ez azért is fontos, mert míg a fájlrendszer adminisztrációját a piacon elérhető adatmentő szoftverek sikeresen megtalálják és értelmezik, az esetek többségében a fájlrendszer által leírt fájlok tartalma korrupt lesz, illetve az egyes fájlrendszerek adminisztrációja összekeveredik.

A virtualizációs előnyöket kihasználva azonban egyre több vállalat alkalmaz ilyen környezetet, melyek a legnagyobb gondosság ellenére is produkálhatnak olyan meghibásodást, mely adatvesztéshez vezethet.

A fejlesztés eredményeként létrejövő adatmentő megoldás implementálása a Kürt Adatmentés munkafolyamataiba redundáns informatikai környezetben kialakított virtuális gépek adatvesztése esetén a jelenleg elérhető megoldásoknál jóval hatékonyabb helyreállítást tenne lehetővé. Saját fejlesztésű szoftverünk a konkrét adatmentési feladat hatékonyabbá tétele mellett a rendelkezése álló szakértői erőforrások optimálisabb kihasználását is segítené. Külön figyelmet fordítanánk arra, hogy a munkán dolgozó adatmentő mérnök pontosan meg tudja állapítani, hogy a folyamat hol tart, és éppen milyen tevékenységet végez a program. A program által generált napló és output fájlokat ezért olyan adatbázisban tervezzük rögzíteni, amely összefogja ezeket, és lehetővé teszi a teljes folyamat áttekintését, valamint a könnyű keresést is.

A KÜRT Információbiztonsági és Adatmentő ZRt. a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú felhívására benyújtott „Sztochasztikus gráf alapú kockázatkezelési megoldás fejlesztése” című pályázatával projektje megvalósítására támogatást nyert. A nyertes pályázat végrehajtása érdekében a Kürt Zrt. 2018. május 8-án támogatási szerződést kötött a Nemzetgazdasági Minisztériummal, mint támogató szervezettel.

A szerződés azonosítója: GINOP-2.1.7-15-2016-00727.

  • a szerződött támogatás összege -> 105 MFt,
  • a támogatás mértéke (%-ban) -> 52,5%,
  • a projekt tervezett befejezési dátuma -> 2019.10.31

A megvalósítandó fejlesztés a Működési Kockázati Folyam Gráf (MKFG) megvalósításához szükséges algoritmusok fejlesztése és kockázatelemző rendszerbe történő implementálása, amely mérhetővé, menedzselhetővé teszi az informatikai rendszerekben fellépő működési kockázatokat, oly módon, hogy kvantitatív eredményeket biztosít a veszteségek valószínűségi eloszlásainak formájában.

Az eredmények két fő részből tevődnek össze:

  1. Az a know-how amely specifikálja egy tetszőleges, adott informatikai rendszer kapcsolatainak és a kockázatokat okozó tényezőinek feltárására milyen eljárásokat kell követni a kockázati források gyakorisági és súlyossági valószínűségi eloszlásainak kvantifikálására, illetve hogyan kell az informatikai rendszer működési kockázatait reprezentálni egy él és csomópont súlyozott gráffal.
  2. Egy szoftver rendszer, amelynek segítségével az informatikai rendszer működési kockázatokból adódó veszteségeloszlásai meghatározhatóak, valamint a kockázati források fertőzési hatásainak számszerűsítését teszi lehetővé a teljes vagy részhálózatokon. Az MKFG által szolgáltatott innovatív, új eredmények alkalmazása és bevezetése két területre is számottevő hatással lehet. Az egyik az általános értelemben vett kockázatkezelés, kockázatkezelési menedzsment (amely minden iparágat érint) a másik a biztosítási iparág.

A legfontosabb eltérés az eddig elért műszaki tudományos eredményekkel szemben, hogy az MKFG folyamatalapú működési kockázatok veszteség-eloszlási megközelítést tesz lehetővé, természetes módon. Ellentétben az eddig elért eredményekkel, ahol a részmegoldásokat (esemény típusonkénti veszteségeloszlásokat) szintetizálni a függőségükre vonatkozóan sokszor nem realisztikus feltevéssel lehetséges.

Újdonság az MKFG megközelítésben, hogy az MKFG jellege illetve eredményei miatt alkalmas a működési kockázatok menedzselésére, kockázat enyhítési lehetőségek feltárására, azok hatásainak és költségeinek végigkövetésére.

Az MKFG lényegében kockázati áramokat határoz meg és ezeknek az ismeretében határozza meg a veszteségeloszlás valószínűségi függvényét. Ezáltal lehetséges egy kockázati folyam gyors és korrekt biztosítási árának meghatározására, a hálózatban lévő particionálható kockázati folyamoknak akár külön-külön beárazására.

Az MKFG nem elhanyagolható újdonsága, hogy alkalmazása univerzális, jelenségek széles körénél felhasználható, ahol hálózatokban, folyamokban, több állapot létezik és valamilyen események bekövetkeztének valószínűségi eloszlásaira vagyunk kíváncsiak.

Szechenyi2020

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ha szeretne többet tudni a legfrissebb híreinkről, szolgáltatásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre!